مطالب خواندنی و سرگرمی پلاسی


چگونه گوشی تان را ضدضربه کنید!

 
شاید شما هم هنگامی که یک گوشی تازه خریده‌اید، از فروشنده در مورد میزان شارژ اولیه گوشی و نحوه پشتیبانی گرفتن از اطلاعات موجود در دستگاه و موارد گارانتی سوال کرده‌اید. در این گزارش می‌خواهیم مواردی را مطرح کنیم که حتما روزی به کارتان می‌آید.
 

 

هفت صبح: نحوه راه‌اندازی گوشی و مراقبت از آن همیشه جزو یکی از سوالات اصلی کاربران تلفن همراه است. شاید شما هم هنگامی که یک گوشی تازه خریده‌اید، از فروشنده در مورد میزان شارژ اولیه گوشی و نحوه پشتیبانی گرفتن از اطلاعات موجود در دستگاه و موارد گارانتی سوال کرده‌اید. در این گزارش می‌خواهیم مواردی را مطرح کنیم که حتما روزی به کارتان می‌آید.

۱-یکی از مهم‌ترین مواردی که همیشه باید در نگهداری از تلفن همراه توجه ویژه‌ای به آن داشت، نحوه شارژ باتری گوشی است. با مراقبت از موبايل و باطري آن، عمر مفيد گوشي افزايش خواهد يافت. امروزه و در هنگام خرید یک گوشی تلفن همراه، باتری آن گوشی تا حدودی از قبل شارژ شده است که این مقدار شارژ بیشتر به منظور راه‌اندازی اولیه و تست‌های ابتدایی در هنگام خرید است.

تا همین چند سال پیش، توصیه‌های زیادی برای شارژهای اولیه باتری گوشی از سوی فروشندگان ارایه می‌شد. به عنوان مثال گفته می‌شد که همیشه برای دو تا سه بار باتری گوشی را تا 6 ساعت برای شارژ به برق بزنید و بگذارید که پیش از شارژ مجدد حتما باتری خالی از شارژ شود.

توصیه‌هایی برای مراقبت از تلفن همراه

این توصیه‌ها اما امروزه دیگر کارآیی ندارد. عوض شدن نسل باتری‌های همراه باعث شده تا دیگر نیازی به 6 ساعت شارژ مداوم گوشی وجود نداشته باشد. امروزه تمام گوشی‌های تلفن همراه به مدت زمان کمتری برای شارژ باتری نیاز دارند. در بسیاری از مدل‌ها با صدای یک هشدار، اتمام شارژ گوشی اعلام می‌شود. با این حال توجه داشته باشید که شارژ كردن ادامه‌دار و طولاني، عمر باطري را كم مي‌كند.

 

باطري شارژ شده كامل را از شارژر جدا و شارژر را هم در هنگام استفاده نكردن از برق بكشيد. براي جلوگيري از شارژ اضافي، گوشي را براي تمام مدت شب به شارژر وصل نكنيد؛ چرا که باتری گوشی شما یک ظرفیت معینی داشته و بیشتر از آن شارژ نمی‌شود. برخی از تولید‌کنندگان هم سعی کرده‌اند با به‌کارگیری فناوری‌های سبز پس از شارژ کامل باتری، به شکل خودکار جلوی مصرف جریان برق را بگیرند. در نتیجه نهایت زمانی که هم‌اکنون برای شارژ کامل یک گوشی صرف می‌شود شاید کمتر از یک ساعت باشد.

۲-هميشه سعي كنيد باطري موبايل را در درجه حرارت بين 15 تا 30 درجه سانتيگراد ( 59 تا 77 درجه فارنهايت ) نگهداري كنيد. حرارت بيش از اندازه قابليت‌ها و عمر باطري را كاهش مي‌دهد. گوشي موبايل با باطري خيلي سرد يا داغ ممكن است كار نكند. هرگز گوشي خود را در مكان‌هايي با درجه حرارت بالا نگهداري نکنید. هنگامی که در خودرو شخصی هستید، مواظب باشید که گوشی را نزدیک دریچه خروجی بخاری قرار ندهید.

درجه حرارت بالا ممكن است عمر مفيد گوشي شما را كاهش داده و به باطري آن آسيب وارد كند. همانند مکان‌های گرم، مكان‌هاي بسيار سرد هم براي موبايل مناسب نيستند؛ چرا که وقتي گوشي از هوای سرد به درجه حرارت معمولي بر‌مي‌گردد، رطوبت در داخل گوشي ايجاد شده و به مدارهاي الكترونيك آسيب مي‌رساند.باطري شما ممكن است صدها بار شارژ و خالي شود، ولي در نهايت عمر مفيد آن تمام مي‌شود. عمر مفيد باطري در شرایط معمول و با توجه به میزان مصرف بین دو تا سه سال مي‌باشد.

 وقتي شارژ باطري در هنگام صحبت يا حالت روشن بدون صحبت خيلي زود تمام مي‌شود، زمان تعويض باطري فرا رسيده است. سعی کنید همیشه و در هنگام تعویض از باتری اورجینال استفاده کنید. باطري‌هاي كاركرده را داخل زباله خانگي قرار ندهيد چون در بعضي كشورها باطري‌ها جهت بازيافت در محله‌اي جداگانه نگهداري مي‌شوند. بهتر است در هنگام خرید باتری جدید، باتری قبلی را به فروشنده تحویل دهید؛ چرا که آنها بیشتر از شما با افرادی که به دنبال زباله‌های الکترونیکی هستند سر و کار دارند.

توصیه‌هایی برای مراقبت از تلفن همراه

۳-اگر گوشي شما خيس شد، باطري را خارج كرده و قبل از خشك شدن كامل دستگاه، از قرار دادن باطري داخل گوشي خودداري کنید. قطعات گوشي شما يكپارچه است؛ بنابراين براي دسترسي به باطري، طبق دستورالعمل اقدام كنيد و مواظب باشيد باطري اتصال كوتاه نشود. اتصال كوتاه باطري با تماس ترمينال باطري با اشياء فلزي مانند سكه، گيره يا قلم به وجود مي‌آيد.

هنگامی که به هر دلیلی گوشی شما خیس شد، هیچ وقت آن را توسط منبع حرارتی گرم مانند بخاری، شوفاژ یا سشوار خشک نکنید؛ چرا که این وسایل به دلیل حرارت بالایی که ایجاد می‌کنند، ممکن است آسیب بیشتری به گوشی شما برساند؛ چرا که بیشتر قطعات گوشی شما از مواد پلاستیکی تشکیل شده است که حرارت مستقیم می‌تواند باعث آب شدن و شل شدن سایر اتصالات شود. باد سشوار هم علاوه بر گرما ممکن است باعث شود که قطرات آب را بیشتر به داخل گوشی فرو ببرد.

 همچنین برای خشک کردن گوشی هرگز از دستمال کاغذی استفاده نکنید. گوشی و همه قطعات آن را با پارچه یا حوله تمیز خشک کنید؛ چرا که دستمال کاغذی به دلیل پرزهایی که از خود به جا می‌گذارد ممکن است باعث جلوگیری از روند جریان الکتریسیته در برخی از قطعات شود. گاهی نیز توصیه شده است که پس از خشک کردن کامل گوشی، آن را در یک ظرف برنج بگذارید؛ چرا که برنج خاصیت جذب‌کنندگی آب را داشته و به خشک شدن گوشی کمک می‌کند. وقتی همه این کارها را انجام دادید و گوشی شما خشک شد، اجزای گوشی را داخل آن قرار دهيد و امتحان کنید. اگر روشن شد حتما برای یکی دو روز اول، تمام نکات ایمنی را رعايت كنيد و از تمام اطلاعات موجود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

توصیه‌هایی برای مراقبت از تلفن همراه

۴-اگر مي‌خواهيد گوشي خود يا لنز دوربين آن را تميز كنيد، از يك پارچه نرم، تميز و خشك استفاده كنيد. هرگز براي اين منظور از مواد شيميايي يا پاك‌كننده‌هاي قوي استفاده نکنید. اگر گوشی شما لمسی است، سعی کنید از برچسب‌های شیشه‌ای ضد‌خش برای صفحه نمایش آن استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا صفحه نمایش شما در هنگام تماس با اشیاء نوک تیز خش نیفتاده و آسیب جدی نبیند. تلفن خود را به مكان‌هاي پر از گرد و خاك و آلودگی نبرید؛ چرا که این موارد مي‌تواند به قطعات مختلف آن از جمله مدارهاي الكترونيك آسيب برساند. گوشي خود را هميشه خشك نگه داريد. رطوبت، رسوب مايعات و در نهايت انواع مايعات و رطوبت داراي رسوبات معدني بوده و باعث زنگ‌زدگي قطعات الكترونيكي مي‌شود.

۵-از وارد آوردن ضربه، تكان‌هاي شديد و به زمين افتادن موبايلتان خودداري كنيد. تكان‌هاي شديد باعث شكسته شدن مدارهاي داخلي گوشي مي‌شود و زمين افتادن گوشي مي‌تواند به باطري، قاب یا لنز دوربین آسيب جدي وارد كند. پیشنهاد می‌شود در صورت امکان از قاب‌های پشتیبان یا کیف‌های مقاوم برای گوشی خود استفاده کنید. هر چند که استفاده از این وسایل نمی‌تواند تضمینی صد در صد در مواقع بحرانی باشد، اما تا حد امکان می‌تواند جلوی تخریب‌های شدید را گرفته و از گوشی شما محافظت کند.بخش نظرات


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]


موضوعات مطالب