مطالب خواندنی و سرگرمی پلاسی


شتاب‌دهنده الكترون با انرژي 10MeV، واحد نيمه صنعتي توليد گرافيت با گريد هسته‌اي، دستگاه گداخت هسته‌اي به روش محصور سازي الكتروستاتيكي اينرسي و راكتور نيروگاه‌ آزمايشي گداخت به روش محصور‌سازي مغناطيسي از دستاوردهاي فناوري هسته‌اي بود كه در حضور مقام معظم رهبري معرفي و رونمايي شد.

طراحي و ساخت شتاب‌دهنده الكترون با انرژي 10MeV و توان 100KW در پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌اي انجام شده است.

هدف اين طرح ساخت يك شتاب‌دهنده الكترون با حداكثر قدرت و انرژي در رنج صنعتي است. قسمت‌هاي اصلي اين شتاب‌دهنده شامل تفنگ الكتروني، محفظه شتاب، سيستم مولد فركانس راديويي، مگنت‌هاي خم‌كننده و خطوط انتقال باريكه است. پرتوهاي الكترون خروجي اين شتاب‌دهنده با انرژي 10MeV و توان 100KW مي‌توانند جهت استريل كالاهاي پزشكي، بهداشتي و مواد غذايي و تصفيه پساب‌هاي شهري و صنعتي و همچنين بهينه كردن خواص مواد پليمري از جمله سيم و كابل... مورد استفاده قرار گيرند.

* طراحي و ساخت واحد نيمه صنعتي توليد گرافيت با گريد هسته‌اي

تكميل دانش و فناوري، طراحي و ساخت واحد نيمه صنعتي توليد گرافيت با گريد هسته‌اي طرحي است كه در پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌اي اجرا شده است.

پس از خردايش و دانه‌بندي ذرات كك و قير در ابعاد ميكروني، با نسبت‌هاي معين از هر دانه بندي كك و درصد معيني از قير و در دماي بالاي نقطه نرمي قير عمل اختلاط در مخلوط‌ كننده با تيغه‌هاي Z شكل انجام مي‌گيرد. محصول با پرس ايزواستاتيك شكل‌دهي مي‌شود.

در مرحله بعد تا دماي 13C هزار گرافيته شده تا ساختار آن كريستالي شود. سپس آزمايش‌هاي كنترل كيفي خواص الكتريكي، ساختار كريستالي، فيزيكي، مكانيكي و ناخالصي‌هاي عنصري انجام مي‌گردد. تمامي مشخصات محصول توليدي در حد استانداردهاي گرافيت هسته‌اي است.

* طراحي و ساخت دستگاه گداخت هسته‌اي به روش محصورسازي الكتروستاتيكي اينرسي (IR-IECF)

دستگاه IR-IECF در بهار 1389 در پژوهشكده فيزيك پلاسما و گداخت هسته‌اي طراحي و ساخته شده و در زمستان 1389 ثبت اختراع شده است.

ايران به همراه آمريكا، ژاپن، كره جنوبي، استراليا و فرانسه، جزو 6 كشور دارنده اين تكنولوژي محسوب مي‌شود. اين روش گداخت هسته‌اي در سطح وسيع و گسترده‌اي در جهان مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

* طراحي و ساخت راكتور نيروگاه‌، زمايشي گداخت به روش محصور‌سازي مغناطيسي

طرح ملي طراحي و ساخت راكتور نيروگاه‌ آزمايشي گداخت به روش محصور‌سازي مغناطيسي توسط محققان پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌اي انجام و اجرا شده است.

در اين پروژه گداخت عناصر سبك به كمك باريكه‌هاي ليزري براي دستيابي به انرژي همجوشي هسته‌اي كنترل شده استفاده مي‌شود. براي اين منظور باريكه‌هاي پر انرژي ليزر هدف كوچكي به قطر حدود يك ميليمتر كه حاوي ايزوتوپ‌هاي هيدروژن هستند را مورد اصابت قرار مي‌دهند.بخش نظرات


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]


موضوعات مطالب